skydliaukė

Skydliaukė – mažas bet vienas iš svarbiausių organų jūsų organizme.

Pagrindinė skydliaukės funkcija yra skydliaukės hormonų: trijodtironino (T3) ir tiroksino (T4) bei peptidinio hormono kalcitonino gamyba. Skydliaukė reguliuoja labai daug žmogaus organizmo funkcijų, sutrikus tam tirkos funkcijoms galite susidurti su rimtomis sveikatos ir svorio prieaugio problemomis.

 

Skydliaukės hormonai veikia žmogaus organizmą, taip pat:

1. Metabolizmą. Skydliaukės hormonai padidina bazinį medžiagų apykaitos greitį, veikia beveik visus kūno audinius. Skydliaukės hormonai reguliuoja apetitą, medžiagų absorbciją ir žarnyno judrumą. Skydliaukė gali padidinti maistinių medžiagų absorbciją, reguliuoti gliukozės skaidymą ir įsisavinimą. Skydliaukė skatina riebalų skaidymą, didina riebalų rūgščių kiekį žmogaus organizme. Skydliaukės hormonai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį žmogaus organizme.

2. Širdies ir kraujagyslių sistemą. Skydliaukės hormonai padidina širdies plakimo dažnį, stiprumą. Taip pat, padidina kvėpavimo greitį, deguonies suvartojimą ir mitochondrijų aktyvumą. Šie pasikeitimai padidina kraujotaką ir kūno temperatūrą.

3. Augimą. Skydliaukės hormonai yra svarbūs normaliam organizmo vystymuisi, padidina jaunų žmonių augimo greitį. Skydliaukės hormonai reguliuoja smegenų brendimą vaisiaus vystymosi metu ir pirmaisiais postnatalinio gyvenimo metais.
4. Reguliuoja seksualinę funkciją ir miegą. Padidėjęs skydliaukės hormonų kiekis yra susijęs su greitesniu idėjų generavimu, suprastėjusiu dėmėsiu. Nuo skydliaukės darbo priklauso vyrų ir moterų lytinė funkcija.

5. Kūno svoris priklauso nuo skydliaukės veiklos. Skydliaukės hormonai reguliuoja bazinę medžiagų apykaitą, termogenezę, dalyvauja lipidų, gliukozės apykaitoje, maisto suvartojime, riebalų oksidacijoje, skatina baltymų sintezę, greitina energijos išsiskyrimą, skatina simpatinės nervų sistemos aktyvumą, didina adrenoreceptorių kiekį ir CNS jautrumą, dalyvauja stresinėse, adaptacinėse reakcijose, slopina inkstų kanalėliuose reabsorbciją, didina filtraciją ir diurezę, skatina virškinimo sulčių sekreciją ir žarnos motoriką, didina mitochondrijų kiekį, jų aktyvumą, ATF sintezę, aktyvina glikogenolizę kepenyse, gliukozės oksidaciją ir rezorbciją plonojoje žarnoje, skatinant hiperglikemiją. Be to, skatina insulino, paratiroidino ir gliukokortikoidų sekreciją.

Skydliaukės funkcijos sutrikimas yra susijęs su kūno svorio, kompozicijos, temperatūros pokyčiais ir medžiagų apykaitos pokyčiais, nepriklausomai nuo aktyvumo.

Skydliaukės funkcijos sutrikimai skirstomi į dvi grupes: hipotirozę ir hipertiroidizmą.

Skydliaukė ir hipotirozė:

Hipotirozė susijusi su sumažėjusia termogeneze, sulėtėjusia medžiagų apykaita.  Tyrimai nurodo, kad hipotirozė koreliuoja su didesniu kūno masės indeksu ir nutukimu. Yra klinikinių įrodymų, kad lengvas skydliaukės funkcijos sutrikimas yra susijęs su kūno svorio pokyčiais ir padidėjusia nutukimo rizika.

Susirgus hipotiroze. Susilpnėjus skydliaukės funkcijai (sulėtėja medžiagų apykaita): sausėja ir šiurkštėja oda, plaukai, lūžinėja nagai, patinsta veidas, vargina bendras silpnumas, nuovargis, sumažėja arterinis kraujo spaudimas, suretėja pulsas, gali kamuoti vidurių užkietėjimas, padidėja kūno masė, užkimsta balsas, atsiranda šalčio netoleravimas, moterims ir vyrams sutrinka lytinė funkcija.

Skydliaukė ir Hipertiroidizmas:
Hipertiroidizmas susijęs su pagreitėjusia medžiagų apykaita, dėl to sutrinka įvairių organų sistemų veikla ir psichinė žmogaus sveikata, greitai krenta svoris, pasireiškia širdies ritmo sutrikimai, prakaitavimas, nervingumas, irzlumas. Esant hipertiroidizmui skydliaukė gamina per daug tiroksino.

Susirgus hipertiroze, suaktyvėja skydliaukės funkcija (pagreitėja medžiagų apykaitai), simptomai yra visiškai priešingi hipotirozei: išoriškai matoma padidėjusi skydliaukė (gūžys), sumažėja kūno masė, pakyla kraujo spaudimas, padažnėja pulsas, gausiai prakaituojama, dažnai tuštinamasi, padidėja dirglumas, netoleruojamas karštis.

 

Skydliaukė ir sveikatos sutrikimai:

Negydomi skydliaukės funkcijos sutrikimai kelia pavojų sveikatai: dėl hipotirozės didėja cholesterolio kiekis kraujyje, rizika susirgti širdies ligomis, dėl mieguistumo žmones tampa nedarbingi, sunkiai adaptuojasi aplinkoje. O negydoma hipertirozė yra dažna širdies ritmo sutrikimo, širdies nepakankamumo priežastis.

 

Tyrimai:

Jeigu jaučiate simptomus, kurie pasireiškia hipertirozei arba hipotirozei, rekomenduojama išsitirti skydliaukės hormonus: T4 ir T3, FT4 ir FT3, ATPO (antikūnus prieš skydliaukės peroksidazę).

Taip pat, svarbus ultragarsinis tyrimas. Atliekant šį tyrimą įvertinama skydliaukės struktūra, mazginiai ir židiniai pakitimai, kraujotaka, pakitimai, vykstantys skydliaukės audinyje.. Be to, yra aspiracinė punkcija, kuri leidžia atskirti piktybinius ir gerybinius skydliaukės pakitimus. Šie tyrimai leidžia suprasti, ar turite problemų su skydliauke, leidžia imtis reikiamo gydymo, kad išvengtumėte komplikacijų.

DIETA IR SKYDLIAUKĖS VEIKLA:

Laikantis dietos sulėtėja skydliaukės veikla, tai yra neišvengiama. Tačiau jūs galite šiek tiek pakoreguoti skydliaukės veiklą į savo mitybos racioną įtraukiant: seleno, jodo, cinko.

Jodas yra būtinas mineralas, reikalingas skydliaukės hormonams gaminti. Žmonėms, negaunantiems pakankamai jodo, gali kilti hipotirozės pavojus. Jodo trūkumas yra labai dažnas, pasireiškia beveik trečdaliui pasaulio gyventojų. Jodo trūkumas aktualus besivystančių pasaulio valstybių gyventojams, išsivysčiusių valstybių gyventojams jodo problema nėra tokia aktuali, nes joduota druska ir jūros gėrybės yra prieinamos. Jeigu turite jodo trūkumą, į savo mitybą įtraukite joduotos druskos, valgyti daugiau jodo turinčių maisto produktų, tokių kaip jūros dumbliai, žuvis, pieno produktai ir kiaušiniai. Jodo papildai nėra būtini, nes iš maisto galite gauti jodo. Be to, kai kurie tyrimai nurodo, kad per didelis jodo suvartojimas gali neigiamai paveikti skydliaukės veiklą.

Selenas padeda „suaktyvinti“ skydliaukės hormonus, kad organizmas galėtų juos panaudoti. Šis mineralas turi antioksidacinę naudą, o tai reiškia, kad jis gali apsaugoti skydliaukę nuo laisvųjų radikalų, pažeidimo. Todėl iš mitybos raciono turėtumėte gauti pakankamai seleno. Į savo mitybos racioną turėtumėte įtraukti braziliškų riešutų, kiaušinių, sardinių, lęšių, kitų produktų, kuriuose yra daug seleno. Tačiau turite suprasti, kad per didelis seleno suvartojimas gali būti toksiškas, todėl prieš vartojant seleno papildus pasitarkite su specialistu.

Cinkas, kaip selenas, padeda organizmui „suaktyvinti“ skydliaukės hormonus. Tyrimai nurodo, kad cinkas padeda organizmui reguliuoti TSH – hormoną, kuris yra reikalingas skydliaukei. Cinko trūkumas išsivysčiusiose šalyse yra retas, nes žmonės cinko gauna iš maisto (tačiau valgant nesubalansuotą maistą, pasirinkus augalinę mitybą cinko gauti sunkiau). Jeigu sergate hipotiroze, turėtumėte pagalvoti ar iš mitybos gaunate pakankamai cinko, į mitybos racioną įtraukti daugiau cinko turinčių produktų, pavyzdžiui, austrių, kitų vėžiagyvių, jautienos ir vištienos. Taip pat, sulėtėjus skydliaukės funkcijai, sumažėja cinko pasisavinimas.

Geležis yra vienas iš svarbiausių skydliaukės funkcijos mineralų. Geležies trūkumas gali būti kai kurių hipotirozės simptomų priežastis, net esant subalansuotam TSH lygiui, vartojant vaistus nuo skydliaukės. Geležis yra būtina skydliaukei, ji gamina hormoną T4 ir paverčia T4 į T3.

Varis yra dar vienas elementas, kuris yra reikalingas gerai skydliaukės veiklai, ypač skydliaukės hormonų gamyboje ir absorbcijoje. Varis stimuliuoja tiroksino hormono T4 gamybą ir užkerta kelią T4 absorbcijai kraujo ląstelėse, kontroliuodamas kalcio kiekį organizme. Be to, varis yra reikalingas fosfolipidams, kurie reikalingi skydliaukės hormonams.

Goitrogenai. Goitrogenai yra junginiai, kurie gali sutrikdyti normalią skydliaukės veiklą, jeigu jų iš maisto gauname per daug. Turint skydliaukės problemų reikėtų vengti daug goitrogenų turinčių produktų, pavyzdžiui, sojos produktų: tofu, tempeh, edamamo ir kt. Tam tikrų daržovių: kopūstų, brokolių, lapinių kopūstų, žiedinių kopūstų, špinatų ir kt. Taip pat, vaisių ir krakmolingų augalų: saldžiųjų bulvių, manijų, persikų, braškių ir kt. Tam tikrų riešutų ir sėklų: sorų, pušies riešutų, žemės riešutų ir kt. Teoriškai žmonės, turintys hipotirozę, turėtų vengti goitrogenų. Maisto gaminimas (virimas, kepimas) gali inaktyvuoti goitrogenus maiste, todėl nebūtina atsisakyti visų maisto produktų, kurie savo sudėtyje turi daug goitrogenų arba šių produktų vartojimą sumažinti iki kelių porcijų per savaitę.

Taip pat, turint skydliaukės problemų būtų galima vengti uždegimą skatinančių produktų (dažniausių alergenų), nes šie produktai gali neigiamai paveikti skydliaukę. Taip pat, reikėtų pasirūpinti gera žarnyno veikla, nes žarnyno pralaidumas neigiamai veikia skydliaukės veiklą. Jeigu turite problemų su žarnynu, galite turėti problemų su skydliauke. Tokiu atveju reikėtų vengti lektinų (gliuteno). Lektinai yra sunkiai virškinami augalinės kilmės baltymai, sukeliantys tiesioginę alerginę reakciją žarnyne ir sistemiškai visam kūne. Savo molekuline struktūra primena kai kurių audinių struktūrą, todėl dažnai specifiniai lektinai neigiamai veikia tam tikrą kūno vietą labiau nei kiti. Pavyzdžiui, tam tikriems žmonėms glitimo vartojimas neigiamai paveikia skydliaukės veiklą, glitimo atsisakymas koreliuoja su teigiama nauda skydliaukės funkcijai.

Galiausiai, lektinų gausu grūduose, pupelėse, sėklose, riešutuose. Todėl prieš valgant maistą turite apsvarstyti maisto produktų įtaką skydliaukės veiklai, pasirūpinti, kad iš maisto negaunate per daug veikliųjų medžiagų, kurios neigiamai veikia skydliaukės darbą. Lektinų poveikį skydliaukei sumažina maisto produktų terminis apdorojimas, todėl nebūtina atsisakyti visų produktų, kuriuose yra lektinų.

Apibendrinus, skydliaukės veikla sulėtėja laikantis dietos, to neįmanoma išvengti, tačiau pasibaigus dietos periodui ir atlikus reverse dietą, įmanoma atstatyti skydliaukės funkciją iki panašaus lygio, kuris buvo dietos pradžioje. Taip pat, visada svarbu sekti savo skydliaukės būklę, kad būtų galima išvengti skydliaukės komplikacijų, pasirūpinti gera gyvenimo kokybe.

Galiausiai noriu pasakyti, kad galite valgyti visą maistą ir saugiai numesti svorį. Svarbiausia, kad jūsų mityba būtų subalansuota. Geriausias laikas pradėti pokyčius yra dabar. Norint numesti svorį neužtenka galvoti, kaip įtilpsite į džinsus ar suknelę, reikia imtis veiksmų, todėl drąsiai rekomenduoju užsisakyti individualaus bendradarbiavimo paslaugą ir išmokti planuotis mitybą jau DABAR.

Arba įsigyti receptų knygelę, kurioje gausu paprastų receptų.

O jeigu turite daug motyvacijos nepamaišytų sporto programa.

Tuo pačiu jums noriu palinkėti pastovumo, kantrybės ir užsispyrimo. Siekite savo svajonių, kad jos neliktų tik svajonėmis, nes geriausias laikas pradėti pokyčius buvo vakar. Padarykite taip, kad po kelių mėnesių svertumėte 5 kg mažiau, o neliūdėtumėte žiūrėdami į veidrodį.

Palikti komentarą

  1. Laima Grybauskienė 12 liepos, 2022 at 4:59 am - Reply

    Kiek kainuoja receptų knygą!?

    • mantas 13 liepos, 2022 at 9:17 am - Reply

      nuo 20-39.99e

  2. Ieva 12 liepos, 2022 at 8:32 pm - Reply

    Puikus straipsnis, konkretų, aišku.

Susiję Straipsniai

Prenumeruokite Naujienlaiškį

Kiekvieną savaitę nauji pasiūlymai ir planai

Ačiū, kad prenumeravote naujienlaiškį.
Įvyko klaida. Prašau pabandyti dar kartą.

Naujausi Receptai