
Šiandien mitybos specialistas yra įvardinamas, kaip žmogus, kuris yra išklausęs kelių savaičių kursus, kurie neturi didelės naudos praktikoje.
Mitybos specialistas gali duoti tik bendrus patarimus apie mitybą, o gydytojas dietologas gali gydyti pacientus.
Šiame straipsnyje aptarsiu, ką veikia dietologai (kam jie reikalingi), nes matau, kad žmonės nesupranta, kas yra gydytojas dietologas, medikas, ką veikia dietologai ir kas iš tikro lemia svorio kritimą.
Visų pirma, pradėkime nuo mitybos specialistų ir gydytojų:
Gydytojas dietologas – medicinos gydytojas, teisės aktų nustatyta tvarka įgijęs gydytojo dietologo profesinę kvalifikaciją.
Kiti specialistai:
Dietistas – medicininės srities darbuotojas, baigęs 3 metų aukštojo mokslo neuniversitetines studijas. Dietistas nėra gydytojas, todėl nutukimo ir ligų gydymo rekomendacijų nesuteikia. Dirba ligoninėse, sanatorijose, lopšeliuose/darželiuose ir pan. Kontroliuoja maisto produktų kokybę, sudaro tų įstaigų maitinimo kasdieninius planinius bei individualius valgiaraščius, tikrina dietinių patiekalų ruošimą, jų kokybę, maisto ruošimo skyriaus higieninę būklę. Moko maisto ruošimo skyriaus darbuotojus higienos reikalavimų. Gali dirbti ligoninėje kartu su dietologo priežiūra, asistuoti gydytoją dietologą
Mitybos specialistas – asmuo išklausęs sveikos mitybos kursus, galintis suteikti bendrus patarimus tik sveikos mitybos klausimais. Bet geriausiai būtų, kad toks specialistas patarimų nedalintų. Praktika parodo, kad būtent dėl mitybos specialistų (influencerių) nuomonės ir patarimų yra suklaidinta daugiau nei 95 % dietos besilaikančių asmenų.
Visų sričių specialistas – internete ir neaiškios kilmės knygose pasiskaitęs, ar iš draugų išgirdęs apie mitybą, ir tuo būdu save laikantis nerealiu mitybos žinovu. Tiki bet kokiomis žmonių NUOMONĖMIS ir magiškais svorio metimo būdais, sveikatinimo sistemomis, kurios žaloja žmonių organizmus. Dažniausiai šis specialistas pardavinėja neaiškios kilmės papildus, organizmo valymo priemones ir tt.
Gydytojas dietologas – pagrinde dirba ligoninėje ir gydo pacientus, kurie neturi skrandžio, serga anemija, vėžiu ir kitomis ligomis, ar paruošia operacijai ir tt.
Taigi, kodėl žmonės kaltina dietologus, kad jie nemoko žmonių, kaip teisingai numesti svorio (arba bent jau taip teigiama), kad dietologų mąstymas pasenęs ir panašiai ??
Pirmiausia, gydytojai dietologai dirba pagal nustatytus mitybos kriterijus, kad nepakenktų žmogaus organizmui, bet manau, kad tai galėtų pakomentuoti Edvard Grišin, kaip viskas vyksta Lietuvoje ir kokių gairių žmonės turi laikytis susidūrus su vienomis ar kitomis ligomis. Aš to nenorėčiau komentuoti, nes nedirbu ligoninėje ir to neplanuoju daryti, bei nesu gydytojas dietologas.
Turite suprasti, kad gydytojas dietologas arba akredituotas mitybos specialistas iš tikro gali duoti gerus patarimus, bet pats specialistas negali įdėti maisto žmogui į burną. Jeigu žmogus, išėjęs iš dietologo kabineto, nueina į artimiausią greito maisto restoraną, užsisako šeimyninę picą, o po laiko kaltina dietologą dėl savo svorio problemų. Problema nėra dietologe, problema yra žmogaus mąstyme ir veiksmuose.
Medicinos gydytojas – asmuo, įgijęs medicinos gydytojo profesinę kvalifikaciją. Šis gydytojas neturėtų dalinti mitybos patarimų, nes jis yra tik gydytojas ir nėra įsigilinęs į mitybos mokslą, todėl klausyti medicinos gydytojo patarimų apie mitybą yra klaidinga.
Dėstytojas (Phd) – asmuo, įgijęs universitetinį išsilavinimą tam tikroje srityje, turi kompetenciją dėstyti paskaitas universitete ir atlikti mokslinius tyrimus. Dažniausia specializuojasi vienoje srityje, turi mažai praktinių žinių dirbant su klientais. Moka analizuoti mokslinę literatūrą, turi gerą kritinį mąstymą.
Treneris – gali būti kvalifikuotas specialistas, kuris gilino savo žinias universitete. Turi pakankamai kompetencijos treniruoti ir ruošti varžyboms savo klientus. Treneris, kuris yra išklausęs tik kelių savaičių kursus nėra pats geriausias specialistas, kuris savo treniruočių metodikomis gali sužaloti klientus. Atvirai sakant iš trenerio neturėtumėte klausyti jokių mitybos patarimų, nes dažniausiu atveju patarimai neturi jokio pagrindo, yra išimčių.
Ar aš esu mitybos specialistas ? Kas esu aš ?
Ar aš esu mitybos specialistas ? sunku pasakyti, aš esu akredituotas mitybos specialistas. Turiu maisto technologo bakalaurą, human nutrition magistra, sporto mitybos specialisto licenciją. Taip pat, turiu 21 metų praktika sporte, nors netreniruoju žmonių, palieku tai daryti specialistams, kurie yra baigę studijas universitete. Praktikoje rekomenduoju savo draugus (trenerius), kurie gali padėti susidaryti sporto programą ir pagerinti kūno kompoziciją, išmokinti teisingai sportuoti, nes jiems ši veikla yra malonumas.
Mitybos specialistas nėra tas žmogus, kuris kelia straipsnius į delfį, 15 min ar kitus portalus. Kartais atrodo, kad žmogus, kuris figūruoja socialiniuose tinkluose yra geras specialistas, šis specialistas yra geras marketingo specialistas, bet ne mitybos specialistas.
Pabaiga:
Apibendrinus, mitybos specialistas tai tik pavadinimas, specialistą turite pasirinkti pagal specialisto keliamą turinį, akreditacijas, savo sveikatos problemas…
Duosiu jums paprastą patarimą – valgykite ir gerkite visą maistą, mėgaukitės svorio metimu ir gyvenimu.
Geriausias laikas pradėti pokyčius yra dabar. Norint numesti svorį neužtenka galvoti, kaip atrodysite vasarą, reikia imtis veiksmų, todėl drąsiai rekomenduoju užsisakyti individualaus bendradarbiavimo paslaugą ir išmokti planuotis mitybą jau DABAR.
Arba įsigyti receptų knygelę, kurioje gausu paprastų receptų.
O jeigu turite daug motyvacijos nepamaišytų sporto programa.
Galiausiai norėčiau jums palinkėti pastovumo, kantrybės ir užsispyrimo. Siekite savo svajonių, kad jos neliktų tik svajonėmis, nes geriausias laikas pradėti pokyčius buvo vakar. Padarykite taip, kad po kelių mėnesių svertumėte 5 kg mažiau, o neliūdėtumėte, kad neįtelpate į senus džinsus.