
Baltyminis maistas – tai maistas, kuris savo sudėtyje turi daug baltymų, kurie yra gerai pasisavinami.
Baltyminis maistas yra skirstomas į augalinį ir gyvulinį baltymą. Gyvulinės kilmės baltymai yra geriau pasisavinami, palyginus su augalinės kilmės baltymų šaltiniais.
Gyvulinės kilmės baltymams priskiriamas šis maistas:
vištienos file, liesa jautiena, kalakutiena, tunas, balta žuvis, krevetės, sūris, varškė, pienas, jogurtai, kiauliena, aviena, triušiena, elniena, baltymų milteliai (pieno išrūgų, izoliato, kazeino, kiaušinių, jautienos), kenguriena, strutiena, kumpis, menkė, lydeka, jūrų gėrybės, kiaušinio baltymai, kiaušiniai, lašiša, paukštiena, bekonas, ėriena, šerniena, skumbrė, šprotai, šamas, ešeris, kalmarai, mocarela, feta ir kt.
Augalinės kilmės baltymams priskiriamas šis maistas:
Pupelės, avinžirniai, lęšiai, kynva, avižos, kanapės, sėklos, riešutai, kviečiai, baltymų mišiniai (ryžių, kanapių, pupelių, žirnių, sojos), sojos, tofu, seitanai, spirulina, dumbliai, daržovės, žirniai ir kt.
Augalinės kilmės baltyminis maistas savo sudėtyje turi ganėtinai daug angliavandenių ir kcal, palyginus su gyvulinės kilmės maistu. Todėl planuojant savo mitybą turite atkreipti dėmesį į maisto produktų energetinę vertę, kad netyčia iš augalinio maisto negautumėte per daug kcal, angliavandenių.
Svarbu paminėti, kad ¾ Lietuvių iš savo mitybos raciono negauna pakankamai baltymų, ką kalbėti apie augalinės mitybos šalininkus, kurie savo mitybą turėtų planuoti atidžiau, kad iš savo mitybos gautų visas reikiamas maistines medžiagas, vitaminus, mineralus.
Baltyminis maistas – PRIVALUMAI:
Noriu pasakyti, kad baltyminis maistas turėtų sudaryti jūsų mitybos pagrindą, kad jaustumėtės gerai ir energingai.
Baltyminis maistas gali padėti jausti didesnį sotumo jausmą, pagerinti kraujo rodiklius, nagų ir kaulų tvirtumą. Palengvinti svorio kritimą, sumažinti saldumo poreikį, pagerinti kūno kompoziciją. Padėti išsaugoti raumeninę masę, kad kūnas nesuglebtų laikantis dietos, taip pat, turėtumėte mažiau strijų, nukarusios odos ir celiulito.
Svarbu paminėti, kad baltymai žmogaus organizmui yra reikalingi daugeliui kitų funkcijų. Kaip pavyzdys, hormonų ir fermentų gamybai. Todėl nepamirškite suvalgyti pakankamai baltymų per dieną, kad jaustumėtės energingi ir laimingi.
Iš viso šito jums iškyla klausimas, kaip suvalgyti daugiau baltymų ?
Viskas yra labai paprasta, kiekvieno valgio metu turėtumėte gauti baltymų. Reiškia, kai gaminate pusryčius, pietus, vakarienę, prie šių patiekalų patiekiate baltyminio maisto. Taip pat, užkandžiui visada renkatės baltyminį užkandį, kaip pavyzdys, baltyminį batonėlį, ledą ar kokteilį, sūrio gabalėlį ar sumuštinį su rūkyta lašiša.
Baltymų gausus maistas – kiek baltymų suvalgyti per dieną ?
Viskas paprasta
WHO rekomenduoja suvalgyti apie 0.8 g/kg baltymų. Tai yra pati mažiausia baltymų norma palaikyti kūno svorį. Mano manymu tai yra per maža baltymų norma paprastam žmogui ir senoliui.
Optimalus baltymų kiekis reikalingas svorio palaikymui yra apie 1.1 g/kg;
Mano manymu optimalus baltymų kiekis svorio palaikymui yra apie 1.3 g/kg;
Optimalus baltymų kiekis reikalingas svorio metimui yra apie 1.6 g/kg;
Baltymų poreikis didėja metant svorį ir daugiau sportuojant, jaučiant didesnį alkį. Baltymų porekis padidėja iki 1.6-3.3g/kg.
Baltymų poreikis yra mažesnis asmenims, kurie serga klinikinėmis ligomis, kuriems dietologas arba gydytojas yra nurodęs, kad negalima valgyti per daug baltyminio maisto.
Kitais atvejais moksliniai tyrimai nurodo, kad žmonės, kurie suvalgo daugiau baltymų nesusiduria su sveikatos problemomis, turi geresnę kūno kompoziciją, sugeba išlaikyti pastovų kūno svorį.
Svarbu paminėti, kad kartais valgant per daug baltymų gali pradėti berti kūną. Dėl šios priežasties į savo mitybos racioną reikėtų įtraukti daugiau daržovių, druskos, skysčių. Taip pat, nevalgyti baltymų šaltinių, kurie beria ir alergizuoja.
Kaip pavyzdys, pienas, jogurtas arba varškė savo sudėtyje turi laktozės, kuri gali netikti asmenims, kurie netoleruoja laktozės. Asmeniškai negaliu valgyti pieno produktų, nes nuo jų mane išberia, todėl pieno produktus turiu pakeisti kitais baltymų šaltiniais arba rinktis pieno produktus be laktozės.
Be to, kai kas iš žmonių netoleruoja žuvies arba paukštienos. Šie žmonės turėtų nevalgyti paukštienos arba žuvies, šiuos produktus pakeisti kitais baltymų šaltiniais, kad iš savo mitybos gautų pakankamai baltymų.
Galiausiai, jeigu žmogui nepavyksta suvalgyti pakankamai baltymų, toks žmogus savo mitybos racioną gali praturtinti pagrindinėmis ir neesminėmis aminorūgštimis, kad greičiau atsistatytų po fizinio krūvio ir gerai jaustųsi.
Apibendrinus, baltyminis maistas turėtų sudaryti jūsų mitybos pagrindą, kad lengvai ir paprastai numestumėte svorį.
Aš galiu jumis išmokinti planuotis mitybą, kad jūsų svorio metimo kelionė būtų paprastesnė, jums nereikėtų ieškoti informacijos internete. Jums nereikėtų gaminti maisto iš 20 skirtingų ingredientų. Dėl daugiau informacijos įsigykite individualų bendradarbiavimą arba receptų knygelę ir pagaliau pakeiskite savo požiūrį į svorio metimą ir mitybos planavimą.
Sėkmės.